Rodzaje wosku

Jaki jest skład wosku do drewna?
Tradycyjnie wosk do drewna produkowany był z wosku pszczelego. Współcześnie w składzie gotowych wosków do drewna, oprócz tego produktu znaleźć można także utwardzające woski roślinne (np. tłuszcz carnauba z liści kopernicji) oraz wosk mineralny (parafinę). Rozpuszczalnikiem, dzięki któremu twardy wosk do drewna uzyskuje płynną czy kremową konsystencję, najczęściej jest terpentyna, alkohol etylowy czy benzyna ekstrakcyjna. Do uzyskania odpowiedniego koloru stosuje się natomiast naturalne pigmenty.
Jaki wosk do drewna jest najlepszy?
Wybierając wosk do drewna, warto zwrócić uwagę na jego skład. Najlepsze właściwości mają produkty z największą zawartością naturalnego wosku pszczelego, który chroni drewno przed wilgocią, jednocześnie nadając mu elegancki wygląd. Doskonale, jeżeli wybrany przez nas wosk do drewna wzbogacony jest dodatkiem tworzącego twardą powłokę wosku roślinnego carnauba uzyskiwanego z brazylijskiej palmy gatunku kopernicja. Dzięki temu woskować można nie tylko rzadko używane meble antyczne, ale także elementy drewniane poddawane codziennym obciążeniom.
Jaki efekt daje woskowanie drewna?
Wcieranie w powierzchnie drewniane specjalnego wosku do drewna sprawia, że zyskują one satynowe, gładkie i wykończenie. Dodatkowo są one odporne na działanie wilgoci, a przy tym pozwalają drewnu oddychać. Drewno po woskowaniu odznacza się również zdecydowanie bardziej delikatnym i naturalnym wyglądem niż w przypadku stosowania politury czy lakieru do drewna o wysokim stopniu połysku. Wosk do drewna dodatkowo wypełnia pory i ubytki drewna, czyli niweluje niedoskonałości. Każdy typ wosku do drewna podkreśla również usłojenie i pogłębia kolor drewna.
Jakie są zalety stosowania wosku do drewna?
Zaletą stosowania wosku do drewna jest także fakt, że zabezpiecza on przed działaniem wody i innych cieczy zarówno drewno surowe, jak również wcześniej olejowane, politurowane czy bejcowane. Korzyścią wynikającą z woskowania drewna jest również możliwość odświeżania powłoki woskowanej tylko w wybranych i wymagających renowacji miejscach na powierzchni drewnianej. Zamiast usuwać całą warstwę izolującą drewno (jak ma to miejsce w przypadku na przykład lakieru czy lazury do drewna), wskazane miejsce ponownie woskuje się bez ryzyka powstania plam czy odbarwień.
Jakie są typy wosków do drewna?
Dostępne w sklepach gotowe mieszanki, określane jako po prostu woski do drewna, można podzielić na kilka kategorii. Kryteriami doboru wosków do drewna do poszczególnych grup mogą być: stan skupienia (kremy, pasty, płyny, twarde woski do drewna i olejowoski), przeznaczenie (wosk do drewna do pierwotnego pokrycia, wosk renowacyjny do drewna i pielęgnacyjny wosk do drewna) oraz efekt stosowania (naturalny wosk do drewna, barwiący wosk do drewna, wybielający wosk do drewna). Poniżej opisujemy szczegółowo każdy z tych typów wosków do drewna.